PROVOZOVANÉ BALONY

Vše, co jste chtěli vědět o horkovzdušném balonu

OBECNÉ INFORMACE

Horkovzdušný balón je letadlo lehčí vzduchu. Skládá se ze tří základních částí - obalu, koše a hořáků. Obal balónu je ušit z polyesterové textilie opatřené akrylátovým zátěrem, který snižuje prodyšnost. Pod obalem je zavěšen na ocelových lankách proutěný koš, který je konstruován tak, aby chránil posádku za letu a při přistání. Jsou v něm také umístěny palivové láhve. Na rámech koše je připevněn hořák, zdroj tepla pro ohřívání vzduchu v obalu. Palivem pro horkovzdušný balón je kapalný propan, nebo propan-butan. Než se při startu začne hořákem ohřívat vzduch v obalu, je třeba jej nafouknout speciálním ventilátorem.

Komplet balónu s letovými lahvemi a palivem váží asi 400 kg a většinou se převáží na přívěsném vozíku. Posádku nutnou pro let balónu tvoří pilot tři další členové. Pilot balónu musí vlastnit pilotní licenci.

Let balónu začíná divácky atraktivní přípravou a plněním studeným vzduchem, což trvá asi 15 minut. Po odpoutání od země následuje vlastní let, kdy je balón pomalu a důstojně unášen větrem. Pilot může s balónem přistát na jakémkoli vhodné a dostatečně rozlehlé ploše. Po dobu letu doprovodné vozidlo sleduje balón a zajišťuje návrat pasažérů, posádky a techniky. Doba a délka letu závisí na meteorologichých podmínkách.

KONKRÉTNÍ INFORMACE

Mnou provozované balony mají:
menší balón: imatrikulační označení OK 4007, objem 3 000m3, max. nosnost 4 osoby + pilot
větší balón: imatrikulační označení OK 7060, objem 3 990m3, max. nosnost 6 osob + pilot